Skip to content

695 Jf Kennedy BlvdBayonne, NJ 07002

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 23, 2021

Property Information

Block176
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-B-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,000
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
34%
Improvement Value:$254,700
66%
Total Assessment$387,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,826+4.2%
2024$10,389+2.7%
2023$10,114+1.8%
2022$9,936+21.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft3,000DeedBook 9574, Page 612NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/16/2021

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,784DeedBook 7828, Page 132Recorded2/28/2006

Property Sale

Sale
$352,000

From:

To:

Sq Ft2,784DeedBook 7086, Page 145Recorded7/16/2003

Property Built

Built

Year Built: 1922