Skip to content

20-22 W 27th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$337,500
Last Sale Date
Mar 6, 2012

Property Information

Block178
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,106
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,400
33%
Improvement Value:$471,700
67%
Total Assessment$704,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,687+4.2%
2024$18,891+2.7%
2023$18,391+1.8%
2022$18,067+11.1%
Property History

Property Sale

Sale
$337,500

From:

To:

Sq Ft3,106DeedBook 8837, Page 801NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/14/2012

Property Built

Built

Year Built: 1920