Skip to content

134 W 57th StBayonne, NJ 07002

Built 1930

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jan 14, 1999

Property Information

Block17
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,220
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
57%
Improvement Value:$139,800
43%
Total Assessment$327,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,151+4.2%
2024$8,781+2.7%
2023$8,549+1.8%
2022$8,399-20.9%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5392, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1930