Skip to content

527 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 9, 2020

Property Information

Block192
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-FD-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,470
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,100
70%
Improvement Value:$94,200
30%
Total Assessment$314,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,328+4.2%
2024$14,708+2.7%
2023$14,319+1.8%
2022$14,067+9.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft2,392DeedBook 7737, Page 275Recorded11/22/2005

Property Built

Built

Year Built: 1968