Skip to content

491 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Sep 8, 2015

Property Information

Block213
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,308
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,100
29%
Improvement Value:$383,200
71%
Total Assessment$541,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,135+4.2%
2024$14,523+2.7%
2023$14,139+1.8%
2022$13,890-3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft4,308DeedBook 9067, Page 23Recorded10/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920