Skip to content

421 Avenue ABayonne, NJ 07002

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2025

Property Information

Block236
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,423
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$162,500
39%
Improvement Value:$254,300
61%
Total Assessment$416,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,654+4.2%
2024$11,183+2.7%
2023$10,887+1.8%
2022$10,695-15.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970