Skip to content

174 W 18th StBayonne, NJ 07002

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 14, 2021

Property Information

Block227
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,616
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,100
37%
Improvement Value:$320,300
63%
Total Assessment$510,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,271+4.2%
2024$13,694+2.7%
2023$13,332+1.8%
2022$13,097-5.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

Sq Ft2,616DeedBook 9545, Page 651Recorded3/29/2021

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft2,616DeedBook 7979, Page 183Recorded8/22/2006

Property Built

Built

Year Built: 1970