Skip to content

69 W 10th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jun 30, 2009

Property Information

Block271
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
39%
Improvement Value:$241,900
61%
Total Assessment$396,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,097+4.2%
2024$10,649+2.7%
2023$10,367+1.8%
2022$10,184+7.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 8674, Page 902Recorded7/15/2009

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 7764, Page 191Recorded12/22/2005

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 5150, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1920