Skip to content

22 W 11th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$96,872
Last Sale Date
Oct 23, 2019

Property Information

Block272
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H-BG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,140
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
55%
Improvement Value:$109,100
45%
Total Assessment$244,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,825+4.2%
2024$6,549+2.7%
2023$6,376+1.8%
2022$6,264+16.3%
Property History

Property Sale

Sale
$96,872

From:

To:

Sq Ft1,140DeedBook 9466, Page 497NU CodeDoubtful title (14)Recorded1/23/2020

Property Sale

Sale
$278,000

From:

To:

Sq Ft1,140DeedBook 7696, Page 22Recorded10/15/2005

Property Built

Built

Year Built: 1920