Skip to content

50 Silver StBayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Mar 31, 2021

Property Information

Block329
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,218
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,000
51%
Improvement Value:$163,000
49%
Total Assessment$333,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,311+4.2%
2024$8,934+2.7%
2023$8,698+0.0%
2022$8,698+126.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

Sq Ft1,218DeedBook 9570, Page 647NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 1910