Skip to content

97 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 26, 2022

Property Information

Block353
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,216
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,500
55%
Improvement Value:$146,900
45%
Total Assessment$326,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,126+4.2%
2024$8,757+2.7%
2023$8,526+1.8%
2022$8,375-13.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920