Skip to content

16 W 6th StBayonne, NJ 07002

Built 1910

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block330
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,900
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,000
44%
Improvement Value:$233,300
56%
Total Assessment$420,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,502+4.3%
2024$11,027+2.8%
2023$10,728+1.8%
2022$10,535+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910