Skip to content

93-95 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block353
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,128
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,600
44%
Improvement Value:$270,400
56%
Total Assessment$483,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,505+4.2%
2024$12,959+2.7%
2023$12,616+1.8%
2022$12,394-9.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920