Skip to content

Ingham Avenue (N Of 2nd)Bayonne, NJ 07002

Industrial

Last Sale Price
$7,000,000
Last Sale Date
Dec 17, 2018

Property Information

Block359
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionADDTN TO BLDG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,070,000
34%
Improvement Value:$3,993,900
66%
Total Assessment$6,063,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$169,547+4.2%
2024$162,694+2.7%
2023$158,389+1.8%
2022$155,600+59.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$7,000,000

From:

To:

DeedBook 9400, Page 680Recorded5/3/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$4,750,000

From:

To:

DeedBook 9121, Page 797Recorded5/27/2016

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$3,750,000
DeedBook 8807, Page 553