Skip to content

220 Prospect AveBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$178,321
Last Sale Date
Nov 10, 2020

Property Information

Block413
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,793
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,500
36%
Improvement Value:$296,900
64%
Total Assessment$463,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,957+4.2%
2024$12,433+2.7%
2023$12,104+1.8%
2022$11,891+18.2%
Property History

Property Sale

Sale
$178,321

From:

To:

Sq Ft2,793DeedBook 9525, Page 470NU CodeUndivided interest (8)Recorded12/11/2020

Property Sale

Sale
$359,000

From:

To:

Sq Ft2,520DeedBook 7438, Page 243Recorded1/10/2005

Property Built

Built

Year Built: 1920