Skip to content

35 New StBayonne, NJ 07002

Built 1966

Last Sale Date
Mar 11, 2020

Property Information

Block435
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,400
42%
Improvement Value:$232,600
58%
Total Assessment$401,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,212+4.2%
2024$10,759+2.7%
2023$10,474+1.8%
2022$10,290-15.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1966