Skip to content

249 Avenue BBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block43
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,430
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,500
28%
Improvement Value:$466,800
72%
Total Assessment$648,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,126+4.2%
2024$17,394+2.7%
2023$16,934+1.8%
2022$16,633+19.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920