Skip to content

142 W 52nd StBayonne, NJ 07002

Built 1972

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Sep 23, 2014

Property Information

Block43
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5S-B-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,259
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,400
35%
Improvement Value:$336,000
65%
Total Assessment$519,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,272+4.3%
2024$13,686+2.8%
2023$13,317+1.8%
2022$13,078+13.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft3,259DeedBook 9004, Page 658Recorded11/5/2014

Property Built

Built

Year Built: 1972