Skip to content

118 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 31, 2018

Property Information

Block467
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-3U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,598
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
39%
Improvement Value:$271,100
61%
Total Assessment$446,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,473+4.2%
2024$11,969+2.7%
2023$11,652-7.1%
2022$12,540+22.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920