Skip to content

126 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block467
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
48%
Improvement Value:$189,700
52%
Total Assessment$364,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,197+4.2%
2024$9,785+2.7%
2023$9,526+1.8%
2022$9,358+14.6%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 9085, Page 600NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/11/2015

Property Built

Built

Year Built: 1920