Skip to content

40 E 52nd StBayonne, NJ 07002

Built 1978

Last Sale Price
$549,000
Last Sale Date
Jun 7, 2007

Property Information

Block46
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,648
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
35%
Improvement Value:$351,500
65%
Total Assessment$539,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,070+4.2%
2024$14,461+2.7%
2023$14,079+1.8%
2022$13,831-6.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$549,000

From:

To:

Sq Ft2,648DeedBook 8246, Page 304Recorded6/22/2007

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5321, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1978