Skip to content

1048 BroadwayBayonne, NJ 07002

Apartment

Last Sale Price
$1,187,500
Last Sale Date
Nov 8, 2024

Property Information

Block46
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-B-A-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
41%
Improvement Value:$354,600
59%
Total Assessment$604,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,905+4.2%
2024$16,221+2.7%
2023$15,792+1.8%
2022$15,514-4.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,187,500
DeedBook 9868, Page 378

Property Sale

Sale
$1,187,500

From:

To:

DeedBook 9868, Page 378Recorded12/19/2024

Property Sale

Sale
$990,000

From:

To:

DeedBook 9658, Page 273Recorded4/14/2022

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 9190, Page 248

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

DeedBook 9190, Page 248Recorded3/30/2017