Skip to content

777-779 Avenue EBayonne, NJ 07002

Apartment

Last Sale Price
$1,842,519
Last Sale Date
Jun 7, 2018

Property Information

Block66
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S-B-A-12U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,000
42%
Improvement Value:$662,600
58%
Total Assessment$1,142,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,947+4.2%
2024$30,656+2.7%
2023$29,845+1.8%
2022$29,319+48.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,842,519
DeedBook 9315, Page 675

Property Sale

Sale
$815,000

From:

To:

DeedBook 8662, Page 435Recorded5/6/2009