Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
6719 Bergenline AveWest New York, NJ 07093
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2007
Property Information
Block12
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page01
Building Details
Building Class---
Description2S-S-C
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$74,600
14%
Improvement Value:$457,600
86%
Total Assessment$532,200
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $21,094 | +3.4% |
| 2024 | $20,409 | +2.9% |
| 2023 | $19,837 | +0.5% |
| 2022 | $19,730 | +0.8% |
Property History
No events match the selected filters.