Skip to content

239 68th StWest New York, NJ 07093

Built 1910

Last Sale Date
Sep 17, 2003

Property Information

Block19
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class45
Description2S-B-L
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,312
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
38%
Improvement Value:$170,500
62%
Total Assessment$275,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,188+3.4%
2024$10,819+1.2%
2023$10,695+0.5%
2022$10,637+0.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910