Skip to content

233 Hamilton StHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 1, 2020

Property Information

Block15
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,745
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
47%
Improvement Value:$214,300
53%
Total Assessment$404,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,485+2.0%
2024$9,295+2.5%
2023$9,068-1.6%
2022$9,218-8.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900