Skip to content

436 Central AveHarrison, NJ 07029

Built 1900

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
May 18, 2018

Property Information

Block27
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityHarrison Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 1/2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,202
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
47%
Improvement Value:$216,300
53%
Total Assessment$406,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,532+2.0%
2024$9,341+2.5%
2023$9,113-1.6%
2022$9,264-23.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

DeedBook 9308, Page 773Recorded5/23/2018

Property Built

Built

Year Built: 1900