Skip to content

66 Dales Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 13, 2020

Property Information

Block10203
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,614
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
55%
Improvement Value:$137,700
45%
Total Assessment$308,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,893-0.6%
2024$6,936+40.1%
2023$4,952-0.4%
2022$4,970+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 8921, Page 713Recorded7/22/2013

Property Built

Built

Year Built: 1910