Skip to content

35 Logan Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2006

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Apr 3, 2006

Property Information

Block10401
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page104

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U-G
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,362
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
30%
Improvement Value:$468,900
70%
Total Assessment$668,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,937-0.6%
2024$15,030+40.1%
2023$10,729-0.4%
2022$10,769+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
DeedBook 7874, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 2006