Skip to content

272 Second St.Jersey City, NJ 07302

Apartment

Last Sale Price
$4,500,000
Last Sale Date
Mar 20, 2015

Property Information

Block11109
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-8U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$520,000
36%
Improvement Value:$930,000
64%
Total Assessment$1,450,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,379-0.6%
2024$32,582+40.1%
2023$23,258-0.4%
2022$23,345+4.5%
Property History