Skip to content

568 Jersey Ave.Jersey City, NJ 07302

Built 1887
Apartment

Last Sale Price
$4,500,000
Last Sale Date
Mar 20, 2015

Property Information

Block11109
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-8U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$520,000
37%
Improvement Value:$886,000
63%
Total Assessment$1,406,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,396-0.6%
2024$31,593+40.1%
2023$22,552-0.4%
2022$22,637+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1887