Skip to content

299 Second St.Jersey City, NJ 07302

Built 1886

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Jul 31, 1979

Property Information

Block11113
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,248
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$576,000
79%
Improvement Value:$154,000
21%
Total Assessment$730,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,301-0.6%
2024$16,403+40.1%
2023$11,709-0.4%
2022$11,753+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 3282, Page 873

Property Built

Built

Year Built: 1886