Skip to content

287 Second St.Jersey City, NJ 07302

Built 1986

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Mar 11, 2014

Property Information

Block11113
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page111

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U-HA
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,138
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$703,000
71%
Improvement Value:$283,900
29%
Total Assessment$986,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,037-0.6%
2024$22,176+40.1%
2023$15,830-0.4%
2022$15,889+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$700,000

From:

To:

DeedBook 8969, Page 972Recorded4/30/2014

Property Built

Built

Year Built: 1986