Skip to content

366 Monmouth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1984

Last Sale Price
$637,500
Last Sale Date
Feb 16, 2006

Property Information

Block12701
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,119
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$672,600
68%
Improvement Value:$312,600
32%
Total Assessment$985,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,000-0.6%
2024$22,137+40.1%
2023$15,803-0.4%
2022$15,862+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$637,500
DeedBook 7846, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1984