Skip to content

274 Sixth St.(Unit C0302)Jersey City, NJ 07302

Built 1870

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jun 19, 2024

Property Information

Block11202
Lot29
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description4S-B-7U-CONDO
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage625
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
21%
Improvement Value:$368,400
79%
Total Assessment$468,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,459-0.6%
2024$10,525+40.1%
2023$7,513-0.4%
2022$7,541+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft625DeedBook 9832, Page 519Recorded7/9/2024

Property Sale

Sale
$459,000

From:

To:

Sq Ft625DeedBook 9128, Page 827Recorded7/1/2016

Property Sale

Sale
$354,000
DeedBook 8943, Page 693

Property Built

Built

Year Built: 1870