Skip to content

77 Erie St.(Unit C0004)Jersey City, NJ 07302

Built 1837

Last Sale Price
$1,178,600
Last Sale Date
Oct 14, 2019

Property Information

Block11205
Lot22
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description3&2S-4U-CONDO
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,127
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
14%
Improvement Value:$613,600
86%
Total Assessment$713,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,935-0.6%
2024$16,035+40.1%
2023$11,446-0.4%
2022$11,489+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,178,600
Sq Ft1,127DeedBook 9465, Page 551Recorded1/17/2020

Property Sale

Sale
$665,000
DeedBook 8906, Page 726

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 8667, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1837