Skip to content

75 Coles St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Price
$3,091,300
Last Sale Date
Mar 30, 2022

Property Information

Block11207
Lot17
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description4S-F-4U-CONDO-G
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage845
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,600
55%
Improvement Value:$135,900
45%
Total Assessment$301,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,733-0.6%
2024$6,775+6.1%
2023$6,386
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$3,091,300
DeedBook 9659, Page 980

Property Built

Built

Year Built: 1880