Skip to content

75 Coles St.(Unit C0004)Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Price
$3,091,300
Last Sale Date
Mar 30, 2022

Property Information

Block11207
Lot17
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description4S-F-4U-CONDO-G
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage847
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,000
55%
Improvement Value:$136,200
45%
Total Assessment$302,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,748-0.6%
2024$6,790+6.1%
2023$6,401
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$3,091,300
DeedBook 9659, Page 980

Property Built

Built

Year Built: 1880