Skip to content

156 Bleecker St.Jersey City, NJ 07307

Built 1930

Last Sale Price
$29,000
Last Sale Date
Jun 12, 1979

Property Information

Block1203
Lot79
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,260
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$190,000
47%
Improvement Value:$213,100
53%
Total Assessment$403,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,751-0.6%
2024$8,808+41.7%
2023$6,216-0.4%
2022$6,240+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 3079, Page 1138

Property Built

Built

Year Built: 1930