Skip to content

130 Leonard St.Jersey City, NJ 07307

Built 1940

Last Sale Date
Oct 9, 1976

Property Information

Block402
Lot55
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page4

Building Details

Building Class---
Description2S-BD-2UH-B-G-3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,244
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,000
50%
Improvement Value:$208,500
50%
Total Assessment$416,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,800-0.7%
2024$8,859+43.3%
2023$6,181-0.4%
2022$6,206+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3215, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1940