Skip to content

187 Wayne St.(Unit C0417)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Apr 19, 2016

Property Information

Block12608
Lot6
QualifierC0417
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page126

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage994
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
16%
Improvement Value:$525,700
84%
Total Assessment$625,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,972-0.6%
2024$14,059+40.1%
2023$10,036-0.4%
2022$10,074+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft994DeedBook 9126, Page 566Recorded6/22/2016

Property Sale

Sale
$466,755
DeedBook 8523, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1847