Skip to content

234 Columbus Dr.Jersey City, NJ 07302

Built 1984

Last Sale Date
Sep 25, 1996

Property Information

Block12701
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,119
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$703,000
74%
Improvement Value:$247,000
26%
Total Assessment$950,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,214-0.6%
2024$21,347+31.0%
2023$16,290-0.4%
2022$16,351+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5047, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1984