Skip to content

126 Mercer St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
May 10, 2021

Property Information

Block12802
Lot32
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building ClassC1588
Description4S-B-D-5U-CONDO
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage1,588
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
10%
Improvement Value:$880,000
90%
Total Assessment$980,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,883-0.6%
2024$22,021+40.1%
2023$15,719-0.4%
2022$15,778+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft1,588DeedBook 9564, Page 881Recorded5/21/2021

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 3626, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1900