Skip to content

336 York St.Jersey City, NJ 07302

Built 1877

Last Sale Price
$2,715,000
Last Sale Date
Jul 2, 2024

Property Information

Block12806
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,578
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$648,100
34%
Improvement Value:$1,284,200
66%
Total Assessment$1,932,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,148-0.6%
2024$43,419+40.1%
2023$30,994+37.9%
2022$22,477+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$2,715,000
Sq Ft2,578DeedBook 9854, Page 286Recorded10/11/2024

Property Sale

Sale
$2,250,000
Sq Ft2,578DeedBook 9578, Page 853Recorded7/2/2021

Property Sale

Sale
$924,500
DeedBook 8884, Page 121

Property Sale

Sale
$207,000
DeedBook 5993, Page 221

Property Built

Built

Year Built: 1877