Skip to content

292 Barrow St.Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block12906
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building Class---
Description5S&2S-B-C-5U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$571,500
23%
Improvement Value:$1,883,800
77%
Total Assessment$2,455,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$54,827-0.6%
2024$55,171+40.1%
2023$39,383-0.4%
2022$39,530+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1887