Skip to content

176 Columbia Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1925

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Sep 9, 2020

Property Information

Block1301
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,284
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,800
42%
Improvement Value:$262,100
58%
Total Assessment$451,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,091-0.6%
2024$10,154+40.1%
2023$7,248-0.4%
2022$7,276+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,284DeedBook 9522, Page 421NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/23/2020

Property Sale

Sale
$28,100
DeedBook 3275, Page 631

Property Built

Built

Year Built: 1925