Skip to content

650 Montgomery St.(Unit C0201)Jersey City, NJ 07306

Built 2009

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 26, 2021

Property Information

Block13502
Lot26
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page135

Building Details

Building Class---
Description5S-B-23U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,039
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
17%
Improvement Value:$376,600
83%
Total Assessment$451,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,084-0.6%
2024$10,147+40.1%
2023$7,244-0.4%
2022$7,271+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,039DeedBook 9585, Page 583Recorded7/28/2021

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 8715, Page 467

Property Built

Built

Year Built: 2009