Skip to content

146 Sussex St.Jersey City, NJ 07302

Built 1877

Last Sale Price
$1,825,000
Last Sale Date
Oct 14, 2022

Property Information

Block14202
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page142

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-4U-NH
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,654
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$821,800
54%
Improvement Value:$690,200
46%
Total Assessment$1,512,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,763-0.6%
2024$33,975+40.1%
2023$24,252-0.4%
2022$24,343+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,825,000
Sq Ft2,654DeedBook 9716, Page 46Recorded12/19/2022

Property Built

Built

Year Built: 1877