Skip to content

34 Bleecker St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 6, 2006

Property Information

Block1507
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,132
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
48%
Improvement Value:$239,400
52%
Total Assessment$464,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,370-0.6%
2024$10,435+40.1%
2023$7,449-0.4%
2022$7,477+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900