Skip to content

233.5 Summit AvenueJersey City, NJ 07304

Built 1884

Owner
---
Last Sale Price
$1,306,000
Last Sale Date
May 28, 2025

Property Information

Block15102
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page151

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,148
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$203,600
38%
Improvement Value:$334,100
62%
Total Assessment$537,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,007-0.6%
2024$12,082+40.1%
2023$8,625-0.4%
2022$8,657+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,306,000
Sq Ft2,148DeedBook 9912, Page 1Recorded7/11/2025

Property Built

Built

Year Built: 1884